Noć istraživača 2013

SVA ČULA U JEDNOJ NOĆI

Manifestacija „Noć Istraživača" pokrenuta je na evropskom nivou 2005. godine, kao jednodnevni događaj koji se istovremeno odvija u 32 zemlje Evrope, u više od 200 gradova. Cilj "Noći istraživača" je da skrene pažnju na istraživače i pokaže da su oni obični ljudi sa fascinantnim poslom, da poput ljudi drugih profesija, doprinose opštem društvenom i ekonomskom razvoju.

"NOĆ ISTRAŽIVAČA 2013“ održava se 27. septembra, od 17.00 do 00.00 časova na platou ispred Sportskog poslovnog centra Vojvodina (SPENS). Organizatori su Prirodno-matematički fakultet, Fakultet tehničkih nauka, Kreativno edukativni centar i Visoka tehnička škola. Događaj je podržan od strane Evropske komisije, Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Vlade Vojvodine i Grada Novog Sada.

Ovogodišnja manifestacija se bavi čulima i njihovim karakteristikama, te će se i sve što ćetevideti te večeri bazirati na UKUSU, MIRISU, VIDU, SLUHU i DODIRU. Prirodno-matematički fakultet se predstavlja sa više zanimljivih radionica :

"Ukusni i mirisni molekuli" - Šta to miriše i daje ukus raznim stvarima oko nas? Kako izgledaju molekuli koji čine hranu ukusnijom ili parfem mirisnijim. U sklopu ove radionice ćete moći sami napraviti molekule koji daju miris i ukus vanili, cimetu ili banani.

"Imaš li i ti oštro oko?" - Da li znate koliko je oštar vaš vid? Uz pomoć Visiotesta, savremenog optičkog uređaja i testova prilagođenih za svakoga, naši studenti optometrije će ovo brzo utvrditi!

"Šareni svet u našim očima" - Preko 80% informacija iz spoljašnjeg sveta dobijamo putem čula vida. Dizajneri najskupljih optičkih uređaja pokušavaju da kopiraju “najsavršeniji“ optički instrument - ljudsko oko. Da li je ljudsko oko stvarno tako savršeno?

"Fizika zvuka" - Zvučni talasi? Kakvi su to talasi, kako nastaju, kako se prenose? Po čemu to razlikujemo zvučne talase? „Boja“ glasa, kakve to veze ima sa zvukom? Kakve sve slike mogu da se „nacrtaju“ različitim zvučnim talasima?

"Hrana - kraljica svih čula" - Zašto hrana ima drugačiji ukus? Da li toplo, hladno, ljuto utiče na naše čulo ukusa? Da li hrana ima drugačiji ukus kada smo prehlađeni?

"Fizika dodira" – Koji zakoni fizike definišu dodir? Kakve veze imaju trenje, pritisak i druge fizičke veličine sa dodirom?

Ono što je prošle godine privuklo posebnu pažnju posetilaca je Kafa sa naučnicima, a u noći 27.-og septembra kafu možete popiti sa Milivojem Krvavacem, prošlogodišnjim pobednikom FameLab takmičenja i učesnikom brojnih ekspedicija širom Azije, Afrike i Južne Amerike, koji se u slobodno vreme se bavi fotografijom i naučno dokumentarnim filmom. Biće tu i docent Mlađen Jovanović, istraživač klimatskih promena koje su se na prostoru naše zemlje odvijale tokom Ledenog doba i jedan je od najuspešnijih u naučnoj oblasti Geografija u našoj zemlji. Profesorka Maja Stojanović, fizičarka, vođa je Nacionalnog tima učenika na Olimpijadi iz prirodnih nauka, a posebni gosti su profesorka Neda Mimica Dukić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta, inače hemičarka i   profesor Miroslav Vesković, rektor Univerziteta u Novom Sadu koji je završio fiziku na PMF-u.

NOĆ ISTRAŽIVAČA NOĆ ISTRAŽIVAČA