Na kafi sa nobelovcima

Svake druge godine u francuskom gradu Lionu održava se međunarodni naučni Forum "BioVision", na kom učestvuju predstavnici svetske elite iz oblasti nauke, biznisa, politike i nevladinih oragnizacija, koji diskutuju o aktuelnim naučnim temama, sa posebnim osvrtom na ekonomski i sociološki uticaj nauke u svetu.

Ove godine "Biovision" održao se 25.-29. marta, a Nataša Stojkov i Marija Lesjak, doktorantkinje Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, bile su dve od 100 studenata na svetu koje su pozvane da budu učesnice ovog svetskog događaja. Nedugo posle povratka, pune utisaka, prepričavaju nam šta se tamo dešavalo.

Marija Lesjak:

"BioVision" je organizovan u formi javnih diskusija gde eminentni naučnici, ministri iz raznih zemalja, direktori humanitarnih organizacija, biznismeni i dr., razmenjuju svoja mišljenja i stavove o najozbiljnijim problemima današnjice. Diskutovalo se o raznim temama, od problema gladi u svetu, SIDI u Africi, genskoj terapiji do biogoriva i globalnog zagrevanja. Neprocenjivo je iskustvo slušati šta sve ti ljudi imaju da kažu na ovu tematiku, i za jednog mladog naučnika na početku karijere to je jako bitno. Meni je lično mnogo pomoglo da formiram svoj stav i proširim vidike čime nauka treba da se bavi danas. Za mene najuzbudljiviji deo foruma jeste sastanak sa nobelovcima, gde je svako od nas dobio priliku da popije kafu sa njima, a ja sam imala čast da je pijem sa Adom Jonat, dobitnicom nobelove nagrade za hemiju za 2009. godinu. Moram da kažem da je žena neverovatna! Najveći utisak jeste kako jedan takav genije i uzor svim naučnicima, može biti jedna jednostavna i normalna osoba, što samo dokazuje njenu veličinu. Pored nauke, pričali smo o smislu života i šta je za nju sreća. Taj susret ću pamtiti celog života!

Pored oficijalnog programa, za izabrane studente bila su organizovana razna druženja gde smo se svi još bolje upoznali. Studenti su došli sa svih strana sveta, različitih interesovanja i uzrasta i bilo je sjajno provoditi vreme sa svima njima. Na takvim mestma se stvaraju poznanstva za ceo život i iskreno se nadam da ću se u svojoj budućoj karijeri susretati i sarađivati sa mnogima od njih!

Natašine impresije su slične: " Sa naučnog foruma "BioVision" nosim zaista prelepe utiske. Tokom Foruma slušali smo puno značajnih predavanja koja su se bavila aktuelnim pitanjima nauke, a opuštali smo se tokom predivnih neformalnih druženja kako sa mladim ljudima koje sam tamo upoznala, tako i sa velikim imenima nauke. Potpuno fascinantna za mene su bila predavanja na kojima se jedna naučna tema sagledavala sa više aspekata, tj. sa gledišta ljudi koji se bave različitim zanimanjima (naučnici, psiholozi, biznismeni, lekari, ministri, industrijalci...). Bilo je naročito zanimljivo i poučno čuti kako na neka od naučnih pitanja gledaju ljudi koji se ne bave istraživanjima, već privredom, proizvodnjom i sl. Ovakav vid višestrane komunikacije olakšava naučnicima uvid u aktuelne probleme svakodnevnog života, te na taj način pruža mogućnost za usmerenje daljih istraživanja.

Pored toga što je ovaj forum imao dosta toga da ponudi u nekom naučnom smislu, za mene je veliko bogatsvo mogućnost da se upoznaju mladi ljudi iz celog sveta, njihove kulture i način razmišljanja. "

Nobelovka Ada Jonat (u sredini), sa doktorantkinjama novosadskog PMF-a, Marijom Lesjak (levo) i Natašom Stojkov (desno)